VGF 2002/09.

Olvasóbarát verzió:

Szereljünk AERMEC HŐSZIVATTYÚs rendszereket !

Mi is az a hőszivattyú?

Hőszivattyú az a berendezés, amely az alacsony energiatartalmú megújuló forrásokból (környezeti levegőből, geotermikus hőforrásból stb.) hőenergiát nyer, hőtermelés nélkül, vagyis, kis mennyiségű külső energia befektetéssel hőtranszfert valósít meg a hidegebb közegből a magasabb hőtartalmú közeg felé.

Manapság szinte divat a megújuló energiaforrásokról beszélni, de sajnos a dolog általában ennyiben is marad.

A nyolcvanas évek elején rengeteg új hőszivattyú gyár alakult, az európai államok is támogatni kezdték ezt a megoldást, de mivel mindenki csak a „hőszivattyúra” koncentrált, sok elrontott, nem megfelelően működő rendszer született, amelyek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket: nem voltak energiatakarékosak, drágák voltak, nem érült meg a beruházás.

Újra át kellett gondolni a hőszivattyú alkalmazásának feltételeit, és ez szerencsére, napjainkra sikerült is. A hőszivattyúk alkalmazása ismét növekedésnek indult, de most már sokkal átgondoltabban, összehangoltabban, és eredményesebben. Bebizonyosodott, hogy ez egy ténylegesen környezetbarát, gazdaságos megoldás, amelyet érdemes választani.

A jelenlegi helyzetben nagy szükség volna olyan tudású szakemberekre, akik biztonsággal el tudják dönteni, hogy adott helyzetben a hőszivattyús rendszer gazdaságosan kiépíthető, annak üzemeltetése olcsó lesz, és a környezetvédelmi szempontok is érvényesülnének.

Olyan esetekben például, ahol új létesítmény épül, nincs kiépítve a megfelelő vezetékes gázhálózat, és ha a tulajdonos klímatizálást is szeretne, akkor nagy biztonsággal kijelenthető, hogy megéri hőszivattyús rendszerben gondolkodni.

A berendezések környezetbarát, klórmentes R407c hűtőközeggel működnek.

Sőt, ha a jövőre gondolunk, az emelkedő gázárak, vagy azok európai piaci szintre való emelkedése után már jelentősen megnő az esélye, hogy gazdaságosabb hőszivattyút alkalmazni.

Az AERMEC gyár széles körben, több felhasználási feladatra gyárt hőszivattyúkat.

Érdemes megemlíteni viszont a víz/víz hőszivattyúkat akár családi házas alkalmazásokra, fali kivitelben, fali kazán mellé szerelhető változatban. A berendezés tartalmaz minden hidraulikai egységet: puffert, keringtető szivattyút, biztonsági elemeket, vezérlést. A hőszivattyús berendezéseknél a kondenzátort vízzel lehet hűteni, illetve hőszivattyús üzemmódban fűteni. A hőforrás lehet a talajban elhelyezett csőkígyó, kútvíz, tó vize stb. Itt nem kívánunk részletesen foglalkozni a split készülékekkel, melyek átmeneti időben fűteni is tudnak.

A bekerülése a berendezésnek alig 5-10 %- kal kerül többe, mint egy hasonló teljesítményű folyadékhűtő, és amely csupán hűteni tud. A nagyobb költségrészt a "hőforrás" kialakítása igényli, pl. a talajban elhelyezett csőkígyó, de ennek a díja mindig helyszíntől függő.

Magyarországon több helyen üzemelnek AERMEC hőszivattyús berendezések, pl. a Miskolc Tapolcai Barlangfürdőben, vagy, egy a Dunán úszó szállodahajóban, ahol a Duna vize a hőforrás. A T-Markt Mérnökiroda teljes pomázi telephelyét talajban elhelyezett, csőkígyós megoldással egy AERMEC hőszivattyús folyadékhűtő télen fűti, nyáron hűti.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a gázárak emelkedése után mindenhol megéri majd ebben a rendszerben gondolkodni, jelenleg csak ott, ahol a vezetékes gáz valamilyen oknál fogva nem elérhető.

A beruházásra állami támogatás is igényelhető, mint megújuló energiaforrás felhasználására.

Az érdeklődőknek díjtalanul magyar nyelvű tervezési segédleteket, vagy magyar nyelvű tájékoztató anyagot küldünk a hőszivattyús rendszerek alkalmazhatóságáról, és méretezéséről.